Psichoterapinė grupė - bendram tikslui sutelkta žmonių grupė, kurioje kiekvienas dalyvis sprendžia, mokosi, geriau supranta save, keičiasi informacija, koreguoja mąstymą ir elgesį. Jos ypatingumas yra tame, kad kiekvienas žmogus turi savo unikalią gyvenimo patirtį ir gali ja pasidalinti su likusiais grupės nariais. Kiekvienas dalyvis kitų sėkmingesnes patirtis gali pritaikyti sau.
Grupę sudaro 5-8 žmonės, pasiruošę spręsti jiems aktualias problemas ir tam tikra prasme keistis. Nesvarbu kokio teorinio pobūdžio grupė, visada vyksta asmenybės augimas emocine, mąstymo bei elgesio prasme. Žmogus vis geriau supranta save kaip unikalų asmenį, tobulina tarpasmeninio bendravimo įgūdžius. Jis aiškiau suvokia ko gyvenime siekia, trokšta, didėja atsakomybė už savo gyvenimą ir vis teisingiau suvokiama atsakomybė kitiems. Asmuo tampa savarankiškesnis, labiau savimi pasitikintis, išgrynina savo vertybes. Taip pat gauna jam naudingos informacijos ir žinių. Padeda sau atskleisti vidinį potencialą, atsako į daugelį jam rūpimų klausimų. Išmoksta gyventi su tuo, ką turi šiandien, ir daro ką gali geriausia esamoj situacijoj. Kitaip sakant, jis tampa šiek tiek brandesniu ir sąmoningesniu.
Psichoterapinėms grupėms būdinga:
- Bendrystė. Tu nesi vienišas su savo problema ir skausmu.
- Priėmimas. Emocinis grupės palaikymas ir saugus psichologinis klimatas.
- Altruizmas. Pagalba kitiems ir pagalbos priėmimas.
- Atgalinis ryšys. Kitų reakcijos į tavo elgesį.
- Naujų elgesio modelių išmokimas ir jų išbandymas grupėje.
Psichoterapinė grupė – tai gyvenimo už grupės ribų “mini” variantas. Ji atspindi išorinį pasaulį, tuo pačiu atskleisdama žmogaus ypatingumą, unikalumą ir nepakartojamumą.
Grupės dalyviai atvirai kalba apie savo problemas, baimes, fantazijas, pergyvenimus, įspūdžius. Pokalbiai yra konfidencialūs.
Ne visiems asmenims grupė tinka. Todėl prieš grupės darbo pradžią reikalingas individualus pokalbis situacijai įvertinti. Psichologas pataria kuria linkme žmogui naudingiau save nukreipti.
Bet kokiu atveju grupėje vyksta savotiška trintis. Juk į vieną vietą susirenka keli skirtingi pasauliai. Bendrom jėgom stengiamės mokytis papildyti vienas kitą, o ne žeisti, žeminti, skaudinti ar keltis savivertę kito sąskaita. Tačiau dėl įgytos patirties mūsų pažeidžiamumo laipsnis yra labai skirtingas. Todėl ne visada pavyksta nesusižeisti ar nesužeisti. Dėl tos priežasties svarbi grupės užduotis – empatijos lavinimas. Lavindami ją, prisiimam atsakomybę už kito įskaudinimą ir patys mokomės atsiverti pažeidžiamumui atverdami savo ribas.